شنوايي سنج
ادیو متری و سنجش شنوایی


ادیو متری و سنجش شنوایی:
 یکی از قدیمترین ، ساده ترین ودر عین حال قابل اعتمادترین تست های ادیولوژیک ، ادیومتری اصوات خالص یا PTA است. ادیومتری توسط ابزاری به نام ادیومتر یا شنوایی سنجانجام می شود .ادیومتری وسیله ی سنجش کمی و کیفی سیستم شنوایی است که بوسیله آن می توان مجموع آزمایشات مربوط به سیستم شنوایی را انجام داد. کاراین وسیله ایجاد سیگنال های صوتی با فرکانس های خالص و با شدت های متفاوت است که می توان با کمک آن آستانه ی شنوایی هر فرد را در فرکانس بدست آورد.
 آستانه ی شنوایی عبارتست از کمترین مقدار انرژی صوتی است که بتواند باعث ایجاد احساس شنوایی شود.
آزمایش ادیومتری اصوات خالص شامل دو دسته زیر است.
الف: آزمایش انتقال راه هوایی
 ب: آزمایش انتقال استخوانیبا ترکیب این دو رشته آزمایش می توان برآورد تقریبا کاملی از وضعیت شنوایی بیمار بدست آورد.
 آزمایش انتقال راه هوایی(A.C) :
 در این آزمایش تن های خالص از طریق هدفونی که برروی گوش های بیمار قراردادهمی شود، به بیمار ارائه می شود وآستانه های شنوایی در هر فرکانس و برای هرگوش بطور جداگانه بدست می آید.
فرکانس هایی که مورد ارزیابی قرار می گیرند عبارتنداز:
 ۲۵۰و۵۰۰و۱۰۰۰و۲۰۰۰و۴۰۰۰و۸۰۰۰ هرتز
 آستانه های بدست آمده در این آزمایش نشان دهنده ی حساسیت گوش داخلی و عصب شنوایی و وضعیت کانال گوش خارجی و گوش میانی است.
 آزمایش انتقال استخوانی (BC) :
 در این آزمایش تن های خالص از طریق یک نقش کننده ی استخوانی که برروی زائدی ماستوئید استخوان گیجگاهی بوسیله ی یک هدبند با فشار مناسب قرارداده می شود که به بیمار ارائه می گردد.
فرکانسی هایی که در این آزمایش ارزیابی می شوند عبارتنداز:
 ۲۵۰و۵۰۰و۱۰۰۰و۲۰۰۰و۴۰۰۰ هرتز
 در این آزمایش تا حدود زیادی فقط حساسیت گوش داخلی همراه با اعصاب شنوایی مورد بررسی قرار می گیرد.

کلمات کلیدی مرتبط: آگهی استخدام مهندسی شیمی , منشی تلفنی در اوین درکه مسلط به کامپیوتر , استخدام تکنسین کامپیوتر , تور لیدر استخدام میدان قزوین مسلط به زبان اسپانیولی , استخدام مهندس سخت افزار , پیک موتوری سایت بلوار بسیج با حقوق مناسب و پورسانت , استخدام منشی مدیرعامل , شغل بانک نیاوران با پورسانت بالا , مهندس مواد :متالورژی , استخدام تعمیرکار ماشین کاشان در محیطی آرام ,
پنج شنبه شانزدهم 7 1394
(0) نظر
برچسب ها :
آشنایی با شنوایی سنجی
Image result for ‫شنوایی سنج‬‎
شنوایی شاید مهمترین حسی باشد به نحوی که بدون بهره‌مندی از آن توانایی انسان در ایجاد ارتباط با پیرامون خود بطور محسوسی کاهش می‌یابد. این توانایی بالا در ایجاد و ارتباط ، انسان را در مقایسه با سایر موجودات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌سازد. متأسفانه تعدادی از بیماریها با ایجاد اختلال در سیستم شنوایی باعث محدودیت در این توانمندی می‌شوند. بنابراین بررسی اختلالات شنوایی دقت بیشتری را طلب می‌کند. شنوایی سنجی با صدای خالص ، متداولترین روش شنوایی سنجی در کلینیک محسوب می‌شود، با اینحال این روش تنها قادر به تشخیص کم شنوایی متقارن و دو طرفه حسی – عصبی بوده در حالی که علت اختلال قابل تشخیص نمی‌باشد. شنوایی سنجی گفتاری در صورت دسترسی از دو حیث کمک کننده است، اول اینکه اختلال شنوایی سنجی گفتار نسبت به تون خالص از ارزش تشخیصی بیشتری برخوردار است و این روشمی‌تواند اختلال در ناحیه حلزون و اختلال عصبی یا اختلال مرکزی را مشخص کند. شنوایی سنجی با صدای خالص tone audionetry PTA)( Pure ) )با استفاده از دستگاه شنوایی سنج با صدای خالص ، اصواتی با فرکانسهای مختلف به فرد می‌دهند و آستانه شنواییهای تعیینشده برای انتقال هوایی و انتقال استخوانی بطور جداگانه اندازه‌گیری شده و به ترتیب توسط خطوط ممتد و نقطه چین بهم متصل می‌شوند. ادیوگرام ادیوگرام دارای دو ستون است. ستون عمودی شدت صوت را نشان می‌دهد (برحسب دسیبل). در این ستون عدد صفر بیانگر حداقل شدت صوتی است که بیش از نیمی از افراد نرمال می‌توانند بشنوند. اگر فردی قادر به شنیدن یک فرکانس مفروض در 10_دسی بل باشد، یعنی وی می‌تواند فرکانس مذبور را بهتر از یک فرد میانگین بشنود. شنوایی طبیعی وقتی است که آستانه شنوایی گوش از 25 دسی بل بالای صفربیشتر نباشد. ستونهای افقی فرکانسهای بکار رفته را نشان می‌دهند. معمولا هفت فرکانس از 250 تا 8000 هرتز که بیشتر سر و کار داریم مورد بررسی قرار می‌گیرند.
تصویر
محاسبه میزان کاهش شنوایی برای محاسبه میزان کاهش شنوایی ، میانگین شنواییها را برای فرکانسهای 500 ،1000 و 2000 بر حسب هرتز حساب می‌کنند. در حد آستانه شنوایی انتقال هوایی واستخوانی را اندازه گرفته و انتقال هوایی را به خط ممتد و انتقال استخوانیرا به نقطه چین و بالاتر از انتقال هوایی ترسیم می‌کنند. گوش راست را با رنگ قرمز و گوش چپ را با رنگ آبی ، نشان می‌دهند. در شنوایی نرمال دو خط برهم منطبق هستند و در نمودار هر دو بالای 20 هرتز هستند. در کاهش شنوایی عصبی دو خط برهم منطبق هستند و هر دو زیر 20 هرتز می‌باشند. در کاهش شنواییانتقالی دو خط بیش از 10 هرتز باهم فاصله دارند. شنوایی سنجی گفتاری در روش Speech audiometny بجای صدای خالص از صداهای گفتاری (کلمات) استفادهمی‌شود. این آزمون شامل دو قسمت است: آستانه درک گفتار (Speech reception threshold)( SRT) سطحی است که در آن فرد شنونده باید بتواند 50 درصد کلمات یک لیست از کلمات دو سیلابی مشخص را تکرار کند. PAT و SRT باید بهم شبیه باشند.توانایی تفکیک گفتار Speech discrimination score)( SDS)) با استفاده از یک لیستکلمات تک سیلابی و با شدت معادل 40 هرتز یا بیشتر انجام می‌شود. افراد طبیعی ، 100 – 95 درصد این کلمات را به درستی تکرار می‌کنند. بیماران مبتلابه کاهش شنوایی عصبی یا مرکب ممکن است قادر به تکرار میزان بسیار کمتری ازکلمات باشند.
کلمات کلیدی مرتبط: ریخته گری در قالب های ویژه , ویزیتور پاره وقت در استان اصفهان , استخدام مدیرعامل تهران , تکنسین مکانیک مشهد در بهترین موقعیت , استخدام منشی مدیرعامل , حقوق یک تکنسین برق در فیروزکوه با روابط عمومی بالا , آگهی استخدام روانپزشک , آگهی استخدام ساندویچ زن در تهران , استخدام مهندس کشاورزی , نیاز به یک کار در منزل در کاشان ,
سه شنبه جهاردهم 7 1394
(0) نظر
برچسب ها :
X