شنوايي سنج
آشنایی با شنوایی سنجی
Image result for ‫شنوایی سنج‬‎
شنوایی شاید مهمترین حسی باشد به نحوی که بدون بهره‌مندی از آن توانایی انسان در ایجاد ارتباط با پیرامون خود بطور محسوسی کاهش می‌یابد. این توانایی بالا در ایجاد و ارتباط ، انسان را در مقایسه با سایر موجودات از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌سازد. متأسفانه تعدادی از بیماریها با ایجاد اختلال در سیستم شنوایی باعث محدودیت در این توانمندی می‌شوند. بنابراین بررسی اختلالات شنوایی دقت بیشتری را طلب می‌کند. شنوایی سنجی با صدای خالص ، متداولترین روش شنوایی سنجی در کلینیک محسوب می‌شود، با اینحال این روش تنها قادر به تشخیص کم شنوایی متقارن و دو طرفه حسی – عصبی بوده در حالی که علت اختلال قابل تشخیص نمی‌باشد. شنوایی سنجی گفتاری در صورت دسترسی از دو حیث کمک کننده است، اول اینکه اختلال شنوایی سنجی گفتار نسبت به تون خالص از ارزش تشخیصی بیشتری برخوردار است و این روشمی‌تواند اختلال در ناحیه حلزون و اختلال عصبی یا اختلال مرکزی را مشخص کند. شنوایی سنجی با صدای خالص tone audionetry PTA)( Pure ) )با استفاده از دستگاه شنوایی سنج با صدای خالص ، اصواتی با فرکانسهای مختلف به فرد می‌دهند و آستانه شنواییهای تعیینشده برای انتقال هوایی و انتقال استخوانی بطور جداگانه اندازه‌گیری شده و به ترتیب توسط خطوط ممتد و نقطه چین بهم متصل می‌شوند. ادیوگرام ادیوگرام دارای دو ستون است. ستون عمودی شدت صوت را نشان می‌دهد (برحسب دسیبل). در این ستون عدد صفر بیانگر حداقل شدت صوتی است که بیش از نیمی از افراد نرمال می‌توانند بشنوند. اگر فردی قادر به شنیدن یک فرکانس مفروض در 10_دسی بل باشد، یعنی وی می‌تواند فرکانس مذبور را بهتر از یک فرد میانگین بشنود. شنوایی طبیعی وقتی است که آستانه شنوایی گوش از 25 دسی بل بالای صفربیشتر نباشد. ستونهای افقی فرکانسهای بکار رفته را نشان می‌دهند. معمولا هفت فرکانس از 250 تا 8000 هرتز که بیشتر سر و کار داریم مورد بررسی قرار می‌گیرند.
تصویر
محاسبه میزان کاهش شنوایی برای محاسبه میزان کاهش شنوایی ، میانگین شنواییها را برای فرکانسهای 500 ،1000 و 2000 بر حسب هرتز حساب می‌کنند. در حد آستانه شنوایی انتقال هوایی واستخوانی را اندازه گرفته و انتقال هوایی را به خط ممتد و انتقال استخوانیرا به نقطه چین و بالاتر از انتقال هوایی ترسیم می‌کنند. گوش راست را با رنگ قرمز و گوش چپ را با رنگ آبی ، نشان می‌دهند. در شنوایی نرمال دو خط برهم منطبق هستند و در نمودار هر دو بالای 20 هرتز هستند. در کاهش شنوایی عصبی دو خط برهم منطبق هستند و هر دو زیر 20 هرتز می‌باشند. در کاهش شنواییانتقالی دو خط بیش از 10 هرتز باهم فاصله دارند. شنوایی سنجی گفتاری در روش Speech audiometny بجای صدای خالص از صداهای گفتاری (کلمات) استفادهمی‌شود. این آزمون شامل دو قسمت است: آستانه درک گفتار (Speech reception threshold)( SRT) سطحی است که در آن فرد شنونده باید بتواند 50 درصد کلمات یک لیست از کلمات دو سیلابی مشخص را تکرار کند. PAT و SRT باید بهم شبیه باشند.توانایی تفکیک گفتار Speech discrimination score)( SDS)) با استفاده از یک لیستکلمات تک سیلابی و با شدت معادل 40 هرتز یا بیشتر انجام می‌شود. افراد طبیعی ، 100 – 95 درصد این کلمات را به درستی تکرار می‌کنند. بیماران مبتلابه کاهش شنوایی عصبی یا مرکب ممکن است قادر به تکرار میزان بسیار کمتری ازکلمات باشند.
کلمات کلیدی مرتبط: ریخته گری در قالب های ویژه , ویزیتور پاره وقت در استان اصفهان , استخدام مدیرعامل تهران , تکنسین مکانیک مشهد در بهترین موقعیت , استخدام منشی مدیرعامل , حقوق یک تکنسین برق در فیروزکوه با روابط عمومی بالا , آگهی استخدام روانپزشک , آگهی استخدام ساندویچ زن در تهران , استخدام مهندس کشاورزی , نیاز به یک کار در منزل در کاشان ,
سه شنبه جهاردهم 7 1394
(0) نظر
برچسب ها :
X